RAM Mount Torque 1-1/2" - 2" Diameter Rail Base w/1" Pin-Lock Ball [RAM-B-351-415-15-2U]
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
68779
UPC:
Adding to cart… The item has been added
Torque™ 1-1/2" - 2" Diameter Rail Base with 1" Pin-Lock™ Ball
The RAM® Torque™ rail mounting base securely attaches to bars 1.5” to 2” in diameter. The double-sided Pin-Lock™ rail base and ball allows for the connection of up to two devices and is ideal for securing small electronics, spotlights, cameras, or cup holders to ATVs, UTVs, off-road vehicles and heavy equipment rail bars. Sizing inserts are included to provide a snug fit and protection of the rail, and the mount utilizes nylon-insert locknuts to prevent loosening in high vibration environments.
Material:
Powder Coated Marine Grade Aluminum and High Strength Composite
Ball Size:
1" Rubber Ball "B" Size
Note:
Part number reflects product packaged in a poly bag.
MPN:
RAM-B-351-415-15-2U
100% SATISFACTION GUARANTEED