RAM Mount Torque 1-1/2" - 2" Diameter Rail Base w/1" Ball [RAM-B-415-15-2U]
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
68778
UPC:
Out of stock
Torque™ 1-1/2" - 2" Diameter Rail Base with 1" Ball
The RAM Torque™ Rail Base accommodates rails and bars ranging from 1.5” to 2” in diameter – the perfect mounting solution for your ATV or UTV. The include B size hex ball adapter can connect to either side of the Torque base, and is suitable for rugged environments for supporting action cameras, spotlights or other devices. Two sizing inserts – one for attachment to 1.5” rails and the other for attachment to 1.75” rails – are included to create a tight hold while nylon-insert locknuts prevent loosening in high-vibration environments.
Material:
Powder Coated Marine Grade Aluminum
Ball Size:
1" Rubber Ball "B" Size
Note:
Part number reflects product packaged in a poly bag.
MPN:
RAM-B-415-15-2U
100% SATISFACTION GUARANTEED