Maretron Pressure Transducer - 0 to 5000 PSI [PT-0-5000PSI-01]
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
99018
UPC:
Out of stock
Pressure Transducer - 0 to 5000 PSI
Specifications:
  • Range: 0 to 5000 PSI (344.74 bar)
  • Accuracy: +/- 0.5% Full Scale
  • Type: Absolute (no vent tube)
Installation:
All Maretron pressure transducer assemblies are equipped with a 1/4 in. NPT male threaded fitting. Install the pressure transducer to a 1/4 in. NPT female fitting on the system or tank is to be monitored with a maximum torque of 150 in-lbs (16.95 Nm).
MPN:
PT-0-5000PSI-01
FeaturedProducts
100% SATISFACTION GUARANTEED