Airmar P79 NMEA 2000 In-Hull 235 kHz [P79-235-N2]
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
79593
UPC:
Out of stock
P79 NMEA 2000 In-Hull 235 kHz
Features:
  • Adjusts to hull deadrise angles up to 22°
  • No holes to drill
  • Depth Only
  • Frequency: 235 kHz
  • Cone: 11°
  • Recommended for solid fiberglass hulls
  • Epoxies to aluminum hulls under 0.38 mm (0.150”) thick
  • Recommended for planing-hull power boats, trailered boats, rigid inflatable boats
  • No hull protrusions
  • 6M (20’) NMEA 2000® cable & connector
Specifications:
  • Mounting Style: In-Hull
  • Box Dimensions: 4"H x 8"W x 10"L WT: 2 lbs
  • UPC: 801769002515
MPN:
P79-235-N2
FeaturedProducts
100% SATISFACTION GUARANTEED